80 éves a bányász sportkör
Nyolcvan évvel ezelőtt, 1946 májusában alakult a Zirc szervezett sportéletét évtizedekig meghatározó Zirc-Dudari Bányász Sportegyesület, akkori nevén Dudari Bányász Sportegyesület. A jeles alkalomból cikksorozatot indítunk a zirci labdarúgás történetéről, de terveink között szerepel, hogy más szakosztályok múltjára is kitekintünk.
Bár egyes források szerint 1945 a bányász sportkör megalakulásának éve – a klubzászlón is ez az évszám tűnik fel – egy alapító labdarúgó –, aki cikksorozatunk első részének is méltán lesz főszereplője – 1978-ban egy újságcikkben akként emlékezett vissza, hogy 1946 februárjában került a dudari bányához, s májusban a javaslatára megalakították a helyi sportkört.
’45? ’46? Talán nincs is akkora jelentősége ennek most, a lényeg a mi szempontunkból, hogy a dudari szénbányászat beindulásával szinte egyidejűleg kapott lángra a sportélet Zircen, kezdetben egy szakosztállyal, a labdarúgóval, hogy aztán a későbbiekben további sportágakkal bővüljön a repertoár.
A zirci labdarúgás története azonban már korábbra, a két világháború közötti időszakra nyúlik vissza, erre az időre is kitekintünk a Zirc és Vidéke újság ízes korabeli tudósításai nyomán.

Kép forrása: Braun Zsuzsa
2026 májusa ünnepe egy kicsit a magyar labdarúgásnak, hiszen első alkalommal leszünk házigazdái a legrangosabb európai kupasorozat, a Bajnokok Ligája döntőjének. (Ha egy kicsit hazajátszunk, a „BL” rövidítés akár „Bányász Labdarúgás” is lehetne…)
Igazi ünnepe azonban az lett volna hazánk futballéletének, ha sikerül válogatottunknak kijutnia a nyári labdarúgó-világbajnokságra, amelyre sajnos negyven éve volt utoljára példa.
Sorozatunk második részében, terveink szerint – a sportkör utókor számára fennmaradt irataira alapozva – megmutatjuk, milyen volt a zirci labdarúgás helyzete 1986-ban, amikor utoljára foci VB-n szerepeltünk.
szerző: Kelemen Gábor
fotó: Braun Zsuzsa (A fotó Al-feljavítású Mühlbauer József közreműködésével.)





